Dostęp do internetu obecnie jest właściwie powszechny. Wielu ludzi korzysta z sieci, przegląda, wyszukuje, robi internetowe zakupy, wirtualnie zwiedza świat, rozmawia ze znajomymi… Wielu też umieszcza w sieci własne treści, w większości na osobistych, tematycznych blogach. Dlaczego blogowanie stało się ostatnio takie popularne?

W blogowaniu wspaniałe jest to, w jak prosty sposób można dzielić się z innymi tym, co ma się do powiedzenia, swoimi przemyśleniami, pomysłami, czasami nawet problemami. Dzięki temu można złapać do siebie spory dystans, podczas samego pisania przemyśleć kilka rzeczy i znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dzięki posiadaniu własnego miejsca w sieci można też łatwo dzielić się z innymi tym, co udało nam się stworzyć. Niezależnie od tego czy jest to na przykład biżuteria, fotografie, filmiki, własnoręcznie uszyte ubrania, upieczone ciasteczka, czy nawet krótkie opowiadania, tworzenie rzeczy, które można pokazać innym jest o wiele przyjemniejsze niż robienie czegokolwiek do tak zwanej „szuflady”. Dzięki temu, że pokazujemy swoje dokonania, bardziej się staramy bo chcemy je jak najlepiej zaprezentować, a dzięki opinii czytelników bloga, ich komentarzom, sugestiom i nierzadko krytyce, możemy cały czas doskonalić się w tym, co robimy.

Blog jest również świetną bazą naszych wspomnień. Wracając po czasie do starszych wpisów można wiele sobie przypomnieć i prześledzić to, jak zmieniały się nasze poglądy, opinie, podejście do pewnych spraw, a także styl pisania. Blogowanie bardzo fajnie rozwija umiejętności pisarskie. Z czasem przychodzi namysł nie tylko o tym co napisać, ale również jak napisać. Teksty popularnych blogerów są świetnie nie tylko pod względem ciekawych treści, ale również stylu, języka, ortografii, czy interpunkcji, którą ciągle szlifują.

Prowadzenie własnego bloga to również przepustka do społeczności blogerów. Daje to możliwość poznania wielu naprawdę interesujących ludzi będących specjalistami w najróżniejszych dziedzinach życia. Takie znajomości pozwalają na poszerzanie własnych horyzontów, poznanie nowych, ciekawych punktów widzenia, a nawet na zawarcie prawdziwych przyjaźni na lata.

Jedną z zalet pisania bloga jest to, że z czasem można zacząć na tym zarabiać. Jeśli prowadzimy swoją stronę regularnie, wkładamy w to wiele starań i utrzymujemy treści na wysokim poziomie mogą się nią zainteresować reklamodawcy, którzy chcieliby dotrzeć ze swoimi usługami, czy tez produktami do grona naszych czytelników. Jest to bardzo kuszące, jednak trzeba uważać, ponieważ odbiorcy nie lubią natłoku nachalnych reklam i nieudolnego promowania produktów zawoalowanego pod pozornie wartościowymi treściami.